Záhady Poklady Literatura Zajímavosti Království Slovník Hudba Kdo jsem


Jantarová komnata po polsku

Díl II.

Jantarová komnata je v Pniewie

Urputní hledači pokladů z Poznaně rozbíjeli sbíječkami stěny bunkru zapuštěného v zemi na jihozápad od hlavního vjezdu do oblasti Meziříčské pevnostní oblasti (MRU). Když si byli skoro jistí, že mají skříně s jantarovou komnatou v klíně, rozsvítila se policejní světla. Hledači putovali za mříže, ale známá historička Justyna Hrabczak-Cinka si je jistá, že byli krok od senzačního objevu.

Byla půlnoc když skupina fotografů pracující pro několik místních novin se vydala dělat noční snímky jedné z nejslavnějších pevností minulého století. V krajině spoutané mrazem se přibližovali do zřícenin bunkru vzdáleného několik kilometrů od Pniewa v lubušském vojvodství.Náhle noční ticho roztrhl hluk sbíječek ne nepodobný kulometu. Zalehli a pomalu se plížící se dostali do shluku stromů, kde se nachází bunkr. Tam, v hluboké pánvi zpozorovali stíny dvou mužů.

– Zaujali jsme výhodné postavení a sledovali je a oni neměli nejmenšího tušení, že mají někoho sotva pár kroků za sebou a že jsou tajně fotografováni – říká Januš, fotograf z Międzyrzecza - Meziříčí. Po několika minutách někdo ze skupiny zavolal policii.Když na místo dorazila hlídka, dezorientovaní hledači pokladů Karol G. (50 l.)i Grzegorz 0. (43 l.) nekladli odpor. Stěžovali si jen, že strážci pořádku je zastavili právě ve chvíli, kdy byli sotva pár centimetrů od velkého objevu.

„Už mnoho let hledáme jantarovou komnatu. Přečetli jsme o jejím hledání snad vše, studovali jsme detailní mapy MRU (Meziříčské opevněné oblasti).Prozkoumali jsme speciálním echosonarem okolní bunkry a právě tady, v bunkru označeném číslem 716A, který ještě nikdo nezkoumal, jsme nalezli zvláštní věc – v jednom z výklenků za nezvykle mocnou vrstvou betonu je dutý prostor. Jsme si jistí, že právě tam musí být jantarová komnata“ – řekl vyslýchajícím policistům Grzegorz O.

Objekt 716a vznikl jako výpomoc objektu 716. Ten totiž neměl klasický východ a tak nemohl mít možnost výpadu z něj. Vstupovalo se tedy v dolince u objektu 716a, ten zároveň pokrýval kulometnou palbou čáru Kałąwa-Wysoka. Měl pouze jednu šestistřílnovou kopuli a střílnu na krytí vstupu uvnitř. Později byl objekt vyhozen do vzduchu a zbaven kopule při cvičných sovětských střelbách, přístup do něj se tak stal nemožným.Poblíž je ještě bunkr 717, tyto tři bunkry tvořily tzv. Werkgruppe Sharnhorst.

Jantarová komnata je od poslední války předmětem nekončících hledání, domněnek a mýtů. Od roku 1942 ji Němci deponovali na zámku v Královci. V roce 1944 ji zabalili do beden a snesli do zámeckého podzemí. Rudá armáda dobyla královecké pevnostní pásmo až 9.května 1945, ale jantarová komnata tam nebyla nalezena. Historička Justyna Hrabczak-Cinka, autorka studií na téma uměleckých děl nalezených po válce v bunkrech Meziříčské pevnostní oblasti (MRU) je přesvědčena, že Jantarovavá komnata je tady, v lubušském vojvodství.

– Transport, kterým byla přepravována Jantarová komnata se zastavil na pár hodin v železniční stanici Paradies (dnes Gościkowo). Kvůli čemu? – ptá se historička? Je třeba také dodat, že vzdálenost Paradies - Pniewo je 4900 metrů. Mnoho podzemních chodeb MRU zůstalo stále neobjevených a určitě právě tam spočívá. Například Rusové po válce odkryli prostor, ve kterém se nacházelo velké množství zlata, ale taky obraz Jana Matejki ,,Stańczyk'' (šašek). (Jan Matejka měl české předky a byl pro Poláky tím, čím pro nás Mucha svou Slovanskou epopejí.) Takových úkrytů s poklady daleko víc – říká Justyna Hrabczak-Cinka.

Karol G. (50 l.) a Grzegorz 0. (43 l.) jsou přesvědčeni, že tím místem je bunkr 716A a że byli krok od nalezení legendárního pokladu. Teď ale odešli v poutech do vězení, protože sbíječkami rozbili dokonale stěny bunkru postaveného 1938-9. Jestlipak budou hledat dál?

Převzato a doplněno & upraveno – zdroj Fakt - Darius Dutkiewicz, Milan Zacha Kučera

Příbuzné články : Jantarová komnata I.dil nebo Jantarová komnata po rusku III.díl (připravuje se)

Zpět